WARSZTATY: OTULONE LASEM 17-19. MAJA 2024

Leśne Medytacje:

Wstęp do terapii lasem

Terapia lasem to świadome, celowe zanurzenie w lesie aby odzyskać równowagę i wzmocnić własne zdrowie. Różnica w przypadku zwykłego normalnego spaceru po lesie polega na tym, że w tym przypadku za pomocą prostych ćwiczeń wzmacniamy kontakt z naturą poprzez pozytywny wpływ lasu. 

Podejście opisane tutaj jest proste i praktyczne dzięki czemu może być dostępne o każdej porze dnia i nocy Nie potrzeba żadnej wiedzy nie ma znaczenia wiek i sprawność fizyczna Terapia lasem jest dla każdego Ćwiczenia stanowią inspirację i dodatkowo dają możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb Najważniejsze w terapii lasem jest Twoje dobro i Twoje potrzeby. 

Gdy zaczynasz dopiero terapię lasem, pierwszy dzień może być bardzo niezręczny i wszystko może wydawać Ci się nowe i nieznane. Co gorsza, podczas pierwszej sesji jest całkiem możliwe, że nic nie poczujesz i nie jesteś wstanie zrobić żadnego ćwiczenia pamiętaj, że to normalnie i nie 

poddawaj się ani nie zrażaj się na samym początku. Terapia lasem to proces, który wymaga czasu. 

Pamiętaj jeżeli Ci coś nie wychodzi to nie Twoja wina.

Nazywam się Ewa Madejska i jestem dyplomowaną hortiterapeutką Pozwól że poprowadzę Cię przez leśny spacer który pozwoli Ci się zanurzyć w świecie natury Polecam Ci codzienne spacery min 20 minut dziennie ponieważ dzięki temu poczujesz się lepiej i zaznasz radości i szczęścia wynikającego z kontaktu ze światem przyrody. 

Gdy wchodzisz do lasu, zapytaj się go czy możesz wejść do jego leśnego domu, tak jakbyś wchodził do domu najlepszego przyjaciela. Idź bardzo powoli powoli zwolnij tempo Niech Twoje zmysły otworzą się na otaczający las Pozwól swoim stopom wędrować tam gdzie chcą Idź z zielenią Poczuj swoje stopy Jaka jest powierzchnia po której idziesz ? Spacer to Twoja wędrówka przechadzaj się – spaceruj powoli  – odczuwaj – zatrzymaj się. 

Dla każdego terapia lasem to bardzo indywidualna kwestia. Szukaj swojej drogi i tego co Cię odpręża ponieważ to czego Ty potrzebujesz jest najważniejsze. Idź własnym tempem, nie spiesz się, nie ważne jest ile przejdziesz,  oddychaj głęboko, staraj się zwracać uwagę na przyrodę. W leśnej ścieżce zmysł wzroku odgrywa bardzo dużą rolę. Zatrzymuj się, gdy tego potrzebujesz, wpatruj się w otoczenie, tak jakbyś „spacerował oczami’. Przyjrzyj się uważnie roślinom, zwierzętom, być może gdzieś pająk uplótł swoją sieć. Niech fascynacja, ekscytacja i ciekawość będą Twoim przewodnikiem. W terapii leśnej nie chodzi o to, aby przejść jak najdłuższą trasę, czy dojść do celu, ale o to co Ty poczujesz. 

Pamiętaj Po ścieżce terapii leśnej spaceruj powoli, gdy masz taką potrzebę to zwalniaj tempo. Staraj się cieszyć życiem wokół Ciebie.  Pozwól sobie głęboko oddychać, bądź tu i teraz. Staraj się odkrywać swoje zmysły powoli krok po kroku. Niech wzrok, zapach, dotyk, słuch i smak Cię prowadzą. Doświadczaj leśnej ścieżki, zobacz co przynosi Ci las i ciesz się tym w pełni. Bądź tu i teraz W tym momencie  w tym miejscu. Poświęć na to tyle czasu ile potrzebujesz Połącz się z naturą.

Leśne Objęcie pochodzi z mojego ebooka: “W objęciach lasu horti-zadania do wypróbowania w leśnej przestrzeni”.

Sprawdź również

Wieści z Lasu

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj ode mnie pełne leśnej czułości listy. Spodziewaj się comiesięcznych raportów prosto z natury. Odbierz w prezencie E-book W objęciach Lasu