WARSZTATY: OTULONE LASEM 17-19. MAJA 2024

Leśne Medytacje:

Woda w lesie

Wybierz się do lasu, w którym znajduje się woda może to być woda stojąca lub w ruchu np. potok, rzeka, jezioro, strumyk czy staw ) Zabierz ze sobą do lasu butelkę wody. Przy tym ćwiczeniu bardzo ważne jest to abyś pamiętał o bezpieczeństwie Znajdź przestrzeń w której będziesz czuł się dobrze i przebywanie w jej okolicy jest dozwolone Zatrzymaj się. Obserwuj wodę wpatrując się w nią kilka minut, dzięki czemu uspokoisz centralny układ nerwowy. 

Nazywam się Ewa Madejska i jestem dyplomowaną hortiterapeutką Pozwól że poprowadzę Cię przez leśny spacer, który pozwoli Ci się zanurzyć w świecie natury. Polecam Ci codzienne spacery min 20 minut dziennie ponieważ dzięki temu poczujesz się lepiej i zaznasz radości i szczęścia wynikającego z kontaktu ze światem przyrody.  

W bezpiecznej odległości podejdź do potoku, rzeki, stawu czy jeziora. Znajdź bezpieczne i wygodne dla siebie miejsce. Stań ze stopami mocno osadzonymi na ziemi możesz także usiąść przy strumieniu Kiedy będziesz gotowy przyjmij leśne zaproszenie i pozwól sobie na doświadczanie wynikające z kontaktu z żywiołem wody.  Usiądź, tak abyś mógł obserwować wodę  w swobodny sposób. Spójrz na nią. Obserwuj ją przez chwilę. Jeżeli chcesz możesz zamknąć oczy i usłyszeć jaki wydaje dźwięk. Oddychaj głęboko. Zadbaj o swoją uważność i doznania zmysłowe. Zwracaj uwagę na  Twoje odczucia w ciele. Zauważ czy tafla wody jest nieruchoma, czy w ruchu. Unieś dłonie tuż nad wodą. Co czujesz ?  Zwróć uwagę na wszelkie doznania jakie odkrywa w Tobie to ćwiczenie ? Jeżeli znajdujesz się w bezpiecznym miejscu które pozwala na kontakt z wodą to teraz delikatnie opuszkami palców dotknij wody, łagodnie głaszcząc jej powierzchnię, a teraz zanurz całą dłoń. Zwracaj uwagę na swoje odczucia w ciele Możesz przelewać wodę z dłoni do dłoni A może masz ochotę chlapać ? Jak się teraz czujesz ? Jeżeli masz ochotę zdjąć buty – zanurz stopy w wodzie… Brodź lub delikatnie przesuwaj swoje stopy Pamiętaj żebyś robił to czego potrzebujesz… Daj się prowadzić intuicji

 A teraz wyobraź sobie że woda przepływa przez ciebie niczym delikatny strumień ( zrób to ćwiczenie nawet wtedy gdy nie masz mieć fizycznego kontaktu z wodą )  Wyobraź sobie jak woda zmywa z ciebie wszelkie troski i niepokoje, stres lęki czy ból.  Poczuj jak działa oczyszczająco na twoje ciało.  Poczuj ją w każdej części swego ciała jak przepływa niczym rzeka meandrująca przez stopy kolana ręce dłonie plecy głowę – całe Twoje ciało. Zobacz ją jak w Tobie tańczy… Co zauważyłaś po wykonaniu tego ćwiczenia ? Jak się teraz czujesz ? Zastanów się gdzie w Twoim ciele znajduje się strumień wody. 

Kiedy będziesz gotowy, aby zakończyć napij się wody którą zabrałeś ze sobą i podziękuj sobie lasowi za wykonanie tego ćwiczenia oraz naturze za tak drogocenny dar życia jakim jest woda. Bądź tu i teraz W tym momencie i w tym miejscu Poświęć na to tyle czasu ile potrzebujesz Połącz się z naturą. 

Leśne Objęcie pochodzi z mojego ebooka: “W objęciach lasu horti-zadania do wypróbowania w leśnej przestrzeni”.

Sprawdź również

Wieści z Lasu

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj ode mnie pełne leśnej czułości listy. Spodziewaj się comiesięcznych raportów prosto z natury. Odbierz w prezencie E-book W objęciach Lasu