WARSZTATY: OTULONE LASEM 17-19. MAJA 2024

Leśne Medytacje:

Nie tylko spacer

Las sprzyja medytacji i doświadczenia głębokiego relaksu. Las jest bramą do spokoju, wyciszenia i odzyskania równowagi.

W tym ćwiczeniu chodzi tylko o chodzenie i bycie świadomym. Nie ma znaczenia, czy pada deszcz, czy słońce. Spaceruj po lesie bardzo powoli, zwracaj uwagę na każdy krok. Celem tego ćwiczenia jest sam spacer. 

Nazywam się Ewa Madejska i jestem dyplomowaną hortiterapeutką Pozwól że poprowadzę Cię przez leśny spacer, który pozwoli Ci się zanurzyć w świecie natury. Polecam Ci codzienne spacery min 20 minut dziennie ponieważ dzięki temu poczujesz się lepiej i zaznasz radości i szczęścia wynikającego z kontaktu ze światem przyrody. 

Gdy jesteś w lesie wybierz dogodną dla Ciebie ścieżkę, tak abyś czuł się bezpiecznie i miał poczucie że nikt Cię nie obserwuje. Szukaj swojej drogi ponieważ to czego Ty potrzebujesz jest najważniejsze. W wyborze leśnej ścieżki kieruj się intuicją . Idź bardzo powoli Niech Twoje zmysły otworzą się na otaczający las. 

Najpierw rozejrzyj się dookoła, spójrz na rośliny i drzewa znajdujące się w lesie. Czy są wysokie, grube, chude ? Czy są małe i krzywe ? W jakich są kolorach ? Niech to ćwiczenie zajmie Ci tyle czasu, ile potrzeba, aby w pełni docenić las. Poczuj swoje stopy… Jaka jest powierzchnia ściółki leśnej po której chodzisz ? Jest sucho czy wilgotno ? Miękko czy twardo ? Zauważ to po czym stąpasz. Czy czujesz trawę lub błoto, a może jest to piasek ? Skup całą świadomość na swoich stopach Obserwuj jak Twoja lewa stopa unosi się nad ziemią zwróć uwagę na mięśnie łydki i pracę nóg Obserwuj jak ciężar ciała przenosi się na prawą nogę. A teraz zwróć uwagę na swoją prawą nogę – jak powoli unosi się Twoja pięta  i odrywają palce od ziemi. Obserwuj jak Twoje ciało reaguje na to ćwiczenie. Jeżeli coś Cię rozproszy i zauważysz że Twój umysł odbiega od świadomości chodu to nic nie szkodzi, pamiętaj że na początku to normalne i nie poddawaj się ani nie zrażaj do wykonywania ćwiczenia, po prostu powróć swobodnie do dalszej obserwacji spaceru. Daj się prowadzić lasowi i współpracuj z nim.  W tym ćwiczeniu zadbaj o swoją uważność i doznania zmysłowe. Zwracaj uwagę na otoczenie i Twoje odczucia w ciele. Poczuj teraz swoje kolana. Jak się czują  gdy stąpasz po leśnej ścieżce ? Poczuj swoje uda. Czy czujesz komfort idąc przez las ? Poczuj całe swoje nogi. Zauważ jak prowadzą Cię po leśnej ścieżce. Teraz niech dotyk Cię poprowadzi Użyj swoich rąk, aby dotykać różne powierzchnie, takie jak kora, liście, drewno i mech. Skup całą świadomość na dłoniach Co one czują ?  Zaproś zmysł węchu Wdychaj i wąchaj zapach drzew i ziemi. Skup całą uwagę na zapachu. A teraz usiądź i po prostu słuchaj: jakie dźwięki rozpoznajesz ? Czy słyszysz ptaki, owady, zwierzęta ? Jak daleko je słyszysz? Czy te dźwięki są miłe dla ucha ? Daj każdemu zmysłowi tyle czasu, ile potrzebujesz. Zauważ jak się czujesz po wykonaniu tego ćwiczenia ?

Natomiast gdy wykonanie tego ćwiczenia sprawia Ci trudność, zatrzymaj się w wygodnym dla siebie miejscu. Stań tak, aby móc obrócić się 360° dookoła własnej osi. Rozluźnij się. Ugnij lekko nogi w kolanach , pozwól rękom lekko zwisać po bokach Popatrz wprost przed siebie. Zobacz co Cię otacza , a następnie opisz co najmniej trzydzieści rzeczy, które znajdują się wokół Ciebie. Wymień to co widzisz: być może to kora, drzewo, piasek, niebo, ? Powtórz to ćwiczenie  z zamkniętymi oczyma, próbując wyobrazić sobie otaczający krajobraz. Na końcu otwórz oczy, doświadczaj leśnej ścieżki, zobacz co przynosi Ci las i ciesz się tym w pełni. Bądź tu i teraz W tym momencie  w tym miejscu Poświęć na to tyle czasu ile potrzebujesz Połącz się z naturą.

Leśne Objęcie pochodzi z mojego ebooka: “W objęciach lasu horti-zadania do wypróbowania w leśnej przestrzeni”.

Sprawdź również

Wieści z Lasu

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj ode mnie pełne leśnej czułości listy. Spodziewaj się comiesięcznych raportów prosto z natury. Odbierz w prezencie E-book W objęciach Lasu