WARSZTATY: OTULONE LASEM 17-19. MAJA 2024

Leśne Medytacje:

Leśny oddech

Las jest terapeutą, który pomaga w procesie zdrowienia. Spacer po lesie wprowadza w spokojny, wyciszony stan. Czas spędzony w lesie stanowi formę medytacji. Podczas spaceru koncentrujemy się na doznaniach zmysłowych – jesteśmy dzięki temu uważni. Techniki oddechowe zmniejszają uczucie napięcia i stresu, dotleniają oraz rozluźniają organizm. Oddech uspokaja ciało i umysł oraz wzmacnia koncentrację.  

Techniki wyobrażeniowe umożliwiają pogłębienie więzi z naturą. Dzięki połączeniu zwiększa się uważność, świadomość, kontakt z samym sobą oraz z otaczającą przyrodą. 

Technika wyobrażeniowa polega na stwarzaniu lub odtwarzaniu sobie w głowie konkretnych doświadczeń, poprzez kreację obrazów, dźwięków, smaków, zapachów Będąc w lesie zacznij odczuwać łączność z lasem i z całą przyrodą. Wyobraź sobie, że jesteś częścią natury. 

Las jest idealną przestrzenią do ćwiczeń, które dają doświadczenia głębokiego relaksu. Pozytywne efekty ćwiczeń oddechowych, szczególnie w połączeniu z różnymi technikami medytacyjnymi i wizualizacyjnymi, mogą być wspaniałym narzędziem w praktyce Terapii Leśnej w celu osiągnięcia głębszego stanu relaksu, obniżenia poziomu stresu lub świadomego wspomagania procesów regeneracyjnych w ciele.

Nazywam się Ewa Madejska i jestem dyplomowaną hortiterapeutką Pozwól że poprowadzę Cię przez leśny spacer, który pozwoli Ci się zanurzyć w świecie natury. Polecam Ci codzienne spacery min 20 minut dziennie ponieważ dzięki temu poczujesz się lepiej i zaznasz radości i szczęścia wynikającego z kontaktu ze światem przyrody. 

Las to idealna przestrzeń wspomagająca procesy regeneracji w ciele. Znajdź bezpieczne miejsce w lesie w którym możesz usiąść spokojnie Zatrzymaj się Usiądź wygodnie niech nic Cię nie rozprasza Możesz zamknąć oczy. Pozwól sobie głęboko oddychać. Niech to ćwiczenie zajmie Ci tyle czasu ile potrzebujesz Zrób głęboki wdech nosem, a wypuść powietrze buzią. Możesz położyć swoją dłoń na brzuchu i obserwuj jak ściana brzuszna unosi się z wdechem i opada z wydechem Zauważ swój oddech. Pozwól mu swobodnie płynąć Zauważ jaki jest… Obserwuj przez chwilę jak oddech wypełnia i opuszcza Twoje ciało Zastanów się czy jest w Twoim ciele coś co chciałbyś uwolnić – jeżeli tak Oddychaj – w taki sposób, aby wraz z wydechem wypuścić wszystkie zamartwienia, bóle i problemy życia codziennego, oddając je naturze. Poczuj jak napięcie w Twoim ciele słabnie. Poczuj jak opuszczają Cię zmartwienia i uwalniasz się od negatywnych myśli.

Natomiast przy wdechu wyobraź sobie że wdychasz wszystkie leśne zapachy i przy każdym oddechu wyobrażaj je sobie jako delikatną leczniczą zieloną mgiełkę wypełniającą twoje wnętrze. Pomyśl o tej uzdrawiającej mocy rozprzestrzeniającej się coraz bardziej w twoim ciele, oddech za oddechem, Wyobraź sobie, że ta delikatna mgła działa jak plaster, który otula chore miejsce i leczy „stare rany” wypełniając całe Twoje ciało leśnym powietrzem. 

Bądź tu i teraz W tym momencie i w tym miejscu Poświęć na to tyle czasu ile potrzebujesz Połącz się z naturą.

Leśne Objęcie pochodzi z mojego ebooka: “W objęciach lasu horti-zadania do wypróbowania w leśnej przestrzeni”.

Sprawdź również

Wieści z Lasu

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj ode mnie pełne leśnej czułości listy. Spodziewaj się comiesięcznych raportów prosto z natury. Odbierz w prezencie E-book W objęciach Lasu