WARSZTATY: OTULONE LASEM 17-19. MAJA 2024

Leśne Medytacje:

Leśne Uziemienie

Gdy wchodzisz do lasu zapytaj go, czy możesz wejść do jego leśnego domu, tak jakbyś wchodził do domu najlepszego przyjaciela. Idź bardzo powoli, powoli zwalniaj tempo. Niech Twoje zmysły otworzą się na otaczający Cię las.

W tym ćwiczeniu chodzi o to, abyś był boso. Spaceruj po lesie bardzo powoli, zwracaj uwagę na każdy krok. Celem tego ćwiczenia jest sam bosy spacer. 

Nazywam się Ewa Madejska i jestem dyplomowaną hortiterapeutką Pozwól że poprowadzę Cię przez leśny spacer, który pozwoli Ci się zanurzyć w świecie natury. Polecam Ci codzienne spacery min 20 minut dziennie ponieważ dzięki temu poczujesz się lepiej i zaznasz radości i szczęścia wynikającego z kontaktu ze światem przyrody.  

Gleba to pełnia życia. Poczuj ją całymi stopami. Pamiętaj, aby wybrać ścieżkę, abyś czuł się bezpiecznie. Spaceruj leśną ścieżką boso. Idź bardzo powoli. Poczuj szelest liści pod swoimi stopami, fakturę ściółki, piask, ziemię czy korę. Zanurz swoje stopy w miękkim mchu. Poczuj jak delikatnie masuje Twoje palce podstopie i piętę. Poczuj jak Twoje stopy odpoczywają przy tym ćwiczeniu i schodzi z nich całe napięcie i stres. Zauważ to po czym stąpasz. 

Skup całą świadomość na swoich stopach, obserwuj jak Twoja lewa stopa unosi się nad ziemią zwróć uwagę na mięśnie łydki i pracę nóg. Obserwuj jak ciężar ciała przenosi się na prawą nogę. A teraz zwróć uwagę na swoją prawą nogę – jak powoli unosi się Twoja pięta i odrywają palce od ziemi.

Obserwuj jak Twoje ciało reaguje na to ćwiczenie. Jeżeli czujesz się bezpiecznie – możesz zamknąć oczy. Pamiętaj o oddechu.  Jeżeli natomiast czujesz dyskomfort podczas wykonywania tego ćwiczenia, przerwij je i spróbuj kolejnego dnia, lub całkiem z niego zrezygnuj. Wykonuj to ćwiczenie wtedy, gdy będziesz chciała odzyskać kontakt ze swoim ciałem oraz wtedy, gdy poczujesz że Twoje emocje Cię zalewają i chcesz się ugruntować. Ćwiczenie sprawi, że osadzisz się w swoim ciele. Możesz wykonać je także w trochę innej wersji, jeżeli wykonanie tego ćwiczenia jest dla Ciebie za trudne, czujesz strach i lęk podczas bosych spacerów – zatrzymaj się. Znajdź bezpieczne miejsce. Usiądź na konarze lub bezpośrednio na trawie czy ściółce. Gdy poczujesz, że siedzisz wygodnie, weź stopę w swoje dłonie. Dotknij ją, poczuj swoją stopę. Zobacz jaką ma temperaturę. Może jest spięta? Może potrzebuje rozluźnienia?

Może delikatnego smyrania? Uciskania? Głaskania? Bądź uważny na to czego potrzebujesz. Weź stopę w swoją dłoń i zajmij się każdą jej częścią. Sprawdź czego potrzebuje i daj jej to. Rozmasuj całą swoją stopę, piętę część środkową oraz palce stóp aż do paznokci. Szukaj punktów na swojej stopie. Sprawdź gdzie stopa potrzebuje większej uwagi, rozmasuj dłużej to miejsce. Pamietaj od oddechu. Oddychaj głęboko i spokojnie. Wdech nosem, a wydychaj powietrze buzią. Na koniec możesz delikatnie pogłaskać swoją stopę. Gdy skończysz masaż jednej stopy nie zapomnij pomasować drugiej. Obserwuj cały czas jak reaguje Twoje ciało w tym ćwiczeniu. Bądź tu i teraz, w tym momencie i w tym miejscu.

Poświęć na to tyle czasu ile potrzebujesz. Połącz się z naturą.

Leśne Objęcie pochodzi z mojego ebooka: “W objęciach lasu horti-zadania do wypróbowania w leśnej przestrzeni”.

Sprawdź również

Wieści z Lasu

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj ode mnie pełne leśnej czułości listy. Spodziewaj się comiesięcznych raportów prosto z natury. Odbierz w prezencie E-book W objęciach Lasu